top
linie
adminúvod|kontakt|novinky|mapa serveru

Kamerové systémy

obrazek

Kamerové systémy mohou být užitečným pomocníkem nejen při ochraně nemovitostí a prostor, ale také mohou značně zjednodušit práci, urychlit pracovní postupy. Naše firma nabízí kompletní řešení při výstavbě a dodávkách kamerových systémů. Používáme systémy pro digitální záznam obrazu, event. i zvuku, které představují novou etapu v ovládání a zpracování zvuků a obrazů z kamer. Digitál je nástupcem dnes již přežitých analogových systémů a dokázal, že může být digitální zpracování obrazu a práce se záznamem mnohem variabilnější než analogové systémy při srovnatelných pořizovacích nákladech a nižších nákladech na provoz.

Moderní kamerový systém

Kamera

Základem celého systému jsou jednotlivé kamery. Dnešní běžné moderní kamery nabízejí velmi dobré obrazové možnosti s rozlišením kolem 550řádků (TV signál má 765ř., video VHS má 240ř.) při plné barevnosti a při světelnosti už od 0.1Lux (téměř tma). Při vhodně zvoleném objektivu lze kameru zaměřit přesně na vybraný objekt a snímat tak všechny události, které mohou v hlídaném prostoru nastat.

Kamery pro vnitřní použití

Do této kategorie lze zahrnout téměř všechny kamery dostupné na trhu. Kamery se vyrábí jak v černobílém tak v barevném provedení. Vzhledem ke stále se snižující ceně elektroniky na světových trzích dnes již není velký cenový rozdíl mezi ČB a barevnou kamerou.

  Parametry barevné kamery mohou být např.:
 • použitý chip 1/3 CCD
 • horizontální rozlišení 550 TV řádků
 • světelnost 0,5 Lux / F 1,2
 • systém snímání PAL
 • automatická uzávěrka clony 1/50 - 1/100 000
 • automatické vyvážení bílé AWB
 • BLC kompenzace
 • ovládání objektivu DC
 • napájení 12 V DC/ 200mA

Kamery pro venkovní použití

obrazek

Pro použití v exteriéru lze uplatnit dva způsoby použití kamer.
Kamery exteriérové jsou uloženy výrobcem ve vodotěsném krytu, nelze je od krytu oddělit. Kamera je zpravidla dodávána s integrovaným objektivem a kompletní montážní přípravou. V některých případech může být vybavena i IR (infračerveným) přisvícením. Pro její použití hovoří příznivější cena a subtilnější rozměry. Kamery většinou nebývají v provedení antivandal a tak jsou mnohem více ohrozitelné. Nemusí vždy dobře fungovat při teplotách pod -15°C.

Kamery uložené ve vodotěsném krytu. Jedná se o kombinaci běžné, interiérové kamery a vodotěsného krytu. Při použití této kombinace lze použít téměř libovolnou kameru a kombinovat jí s libovolným objektivem. Kryt bývá mechanicky výrazně odolnější, než v případě exteriérové kamery, může být i naprosto vodotěsný nebo prachotěsný (pro použití ve výrobním prostoru). Kryt lze také doplnit vyhříváním pro použití při velmi nízkých teplotách.

Kamery skryté a pro speciální použití

Do této kategorie lze zařadit kamery, jejichž použití má být osobám, pohybujícím se ve sledovaném prostoru utajeno a o kamery ve speciálním antivandal krytu. Jedná se zejména o použití pro sledování práce zaměstnanců v době, kdy je šéf mimo, o použití v obchodech ze sledování zákazníků, pro instalaci do míst, kde by mohlo dojít ke snadnému poškození kamery apod. Kamery jsou pak skryté do imitace pohybového čidla zabezpečovacího systému, do požárního čidla, do kukátka ve dveřích apod. Odolné antivandal kamery bývají skryté v těžko zničitelných krytech, většinou půlkulovitého tvaru.

IP kamery

ipcamera

Jedná se o kamery vybavené vlastním síťovým IP rozhraním. Jejich použití lze uplatnit všude tam, kde je nutný vzdálený dohled a na místě samém není žádoucí mít složitější a dražší zařízení (odlehlé části výrobního areálu, sklepní prostory, apod.). Kamera nepotřebuje pro svůj provoz žádné další zařízení. Je nutné ji pouze připojit k PC síti. Obraz takto instalované kamery a ovládání jejích funkcí lze přenášet nejen na vzdálené počítače v rámci např. podnikové nebo domácí sítě, ale i přes internet na místa velmi vzdálená, klidně na druhý konec zeměkoule.


nahoruZařízení pro zprávu a zachytávání obrazu

Starší systémy, které se dodnes v některých případech používají byly analogové. Obraz z kamer bylo možné buď v reálním čase sledovat prostřednictvím mixovacího zařízení (např. kvadrátoru) na monitoru nebo zaznamenávat na speciální videorekordér. Pokud bylo nutné zálohovat informace za několik dní nebo týdnů, nevyhnul se uživatel obtěžující manipulaci s množstvím videokazet. Pokud bylo nutné vyhledat nějakou konkrétní událost navíc v časové rozpětí např. několik hodin, je práce s takovými záznamy naprosto zničující.

Moderní systémy pracují s digitálním zpracováním a záznamem obrazu. V případě záznamu je možné zvolit kompresi ukládaných dat ,čímž lze zvolit výslednou kvalitu uloženého obrazu. K zachytávání obrazu z téměř neomezeného počtu kamer slouží speciální počítačové karty, které je vhodné využívat integrované do digitálních videorekordérů, k záznamu slouží Harddisk, uložená data je možné kopírovat na CD nebo DVD. Pro práci se záznamem, ale i obrazem z kamer v přítomném čase slouží speciální software.

Karty

Naše firma používá ověřené grabovací karty s možností zpracování až 32 kamerových vstupů současně. Každá karta má kromě analogových vstupů pro kamery i minimálně jeden analogový výstup pro monitor, na kterém je možné v reálném čase v plné kvalitě sledovat obraz z vybrané kamery. Ke každé této kartě je možné připojit modul s binárními vstupy a výstupy pro až 24V, díky nimž je možné ovládat např. okamžik sepnutí nahrávání z dané kamery apod. Díky tomuto modulu je možné také kamerový systém propojit s EZS (elektronický zabezpečovací systém) a hlídat tak nejen možnou krádež kamery, ale také v případě pohybu v zorném poli kamery aktivovat poplach na EZS. Kartu lze doplnit také audio modulem pro připojení mikrofonu pro nahrávání zvuku společně s obrazem.

Software

Vyzařovací diagram družice Eurobird 28,5°E

Základním prvkem systému je software speciálně vyvinutý podle nejběžněji používaných funkcí s přihlédnutím ke specifickým požadavkům klientů užívajících kamerové systémy. Software dodávané naší firmou mají jednoduché a intuitivní ovládání, jejich plná lokalizace do češtiny je samozřejmostí. Pouhým stiskem tlačítka myši je možné měnit zobrazení od obrazu z jedné kamery přes celou obrazovku až po úplné zobrazení všech kamer současně. Program má propracovanou pohybovou detekci, je možné hlídat pouze určitou oblast z obrazu a to vše je možné nadefinovat u každé kamery zvlášť. Je možné vyhledat konkrétní obraz v záznamu podle zaregistrování pohybu v obrazu nebo podle údajů na časové ose. Programy umožňují plně triplexní provoz, což znamená, že v jednom okamžiku je možné provádět záznam, přehrávat již nahraná data a zároveň sledovat živý obraz z kamer. Vzájemně se tyto funkce nijak neovlivňují a jsou na sobe zcela nezávislé. Systém plně podporuje ovládání PTZ (motoricky ovládaných) kamer, umožňuje kruhové nahrávání, možnost volby přístupových práv k jednotlivým kamerám i k ovládání jednotlivých funkcí. Systém pracuje na bázi formátu M-JPEG, který zaznamenává jednotlivé obrázky s rozlišením až 768 x 288 při frekvenci záznamu 100 snímků za sekundu. Záznam lze samozřejmě exportovat do formátu AVI, program sám umí data vypálit na CD / DVD. Při nastavení poplachových scénářů program umožňuje při výskytu poplachové nebo i chybové hlášky zaslat na předem definované adresy email, SMS zprávu, příp. fax. K systému je možné rovněž připojit i IP kamery. Jejich připojení a ovládání je plně integrováno a při provozu tak běžný uživatel nepozná rozdíl v ovládání mezi analogovou a IP kamerou.

Zásuvný modul k software (je dodáván zdarma k soft.) vám umožní na dálku přistupovat přes LAN či ISDN ke svému systému, plně s ním pracovat, nastavovat jej a prohlížet záznamy. Ve stejné chvíli může být k vašemu digitálnímu videu připojeno celkem 10 vzdálených uživatelů. Software umožňuje práci s více vzdálenými digitálními videi zároveň, je možné nadefinovat automatický provoz, který bude v nastaveném časovém intervalu automaticky přepínat mezi více vzdálenými videi navzájem.

Digitální videorekordér

Kompletním řešením zpracování a záznamu obrazu z kamer je digitální videorekordér. Jedná se o speciálně vyladěný PC vybavený grabovacími kartami a speciálním software. Zařízení může být vybaveno HDD o kapacitě až 1500 GB, což může znamenat až 60 dnů nepřetržitého záznamu ze 4 kamer v nejvyšší kvalitě. Přístroj je vyladěn tak, aby maximálně vyhovoval požadavkům karet a software. Přístroj kompaktních rozměrů a příjemného vzhledu je standardně vybaven: VGA výstup , DVI monitor, S-video, CVBS výstup, síťová kartou 10/100 Mbps, RS 232, audio výstup, 2x USB 2.0, PCIMCIA typ II, CD - RW mechanika. Přístroj lze dále rozšířit o DVD - RW mechaniku, PSTN modem, WiFi, GPRS adaptér aj.

Přestože se jedná v podstatě o běžný PC jeho použití je výhodnější než instalace grabovacích karet do jiných strojů PC. Komprimace a záznam videa z kamer tak, aby byl záznam dostatečně kvalitní pro pozdější použití je tak HW náročné, že zabere téměř celý výkon PC. Pro použití digitálního rekordéru mluví nejen to, že výsledný cenový rozdíl mezi PC speciálně sestaveným pro účely práce s kamerami a Digitální videorekordérem nijak výrazný, ale i fakt, že přístroje byly před uvedením na trh speciálně testovány na stabilitu systému kvůli použití v bezpečnostních systémech.

nahoru
Jméno:

Email:

Dotaz:


Pro odeslání dotazu vyplňte prosím písmena z obrázku:

řešení na míru
Vyhledávání: