top
linie
adminúvod|kontakt|novinky|mapa serveru

Novinky a zajímavosti

Dočkáme se vůbec někdy digitalizace?

Těšíte se na nové kanály od nových společností? Stávající provozovatelé se zřejmě postarají o to, že digitalizace nebude.

Jak to vypadá v polovině června 2005? Ve hře jsou nyní tři varianty. Poslanec Petr Pleva (ODS) navrhuje, aby stávající komerční celoplošné televize získaly vždy po jednom digitálním multiplexu. Do každého z nich se vejdou minimálně čtyři televizní stanice. Co za to? Vůbec nic! Prostě zadarmo, gratis, na férovku!

Další poslanec Ladislav Skopal (ČSSD) navrhuje, aby automaticky získaly hned čtyři programové pozice v prvních multiplexech. Tedy v multiplexech B a C. Veřejné slyšení zhruba padesátky zájemců, které právě skončilo, by bylo zcela zbytečné. Nabízí se tedy spekulace, že pokud stát prostřednictvím RRTV tendr zcela zruší, lze minimálně očekávat lavinu žalob.

Nehledě na to, jakou ostudu si Česká republika udělá u svých sousedů v Evropské unii. Připomeňme, že tendru (s kanály TE2, TF1) se účastní i francouzský nadnárodní mediální kolos Lagardére. Ten už v Česku úspěšně provozuje dvě nejsilnější rádiové stanice Frekvence 1 a Evropa 2, prostřednictvím kterých formuje český rádiový mediální trh, neboť ostatní provozovatelé se jim přizpůsobují. Ovšem obě jmenované stanice jsou i členy Sdružení privátních elektronických médií (SPEM). To tvoří i Nova s Primou a Radiem Impuls.

Korunu všemu nasadila nová ministryně informatiky Dana Bérová. Ta údajně prohlásila, že konzervativní český divák nemá o nové digitální televize zájem a že mu stačí současné čtyři programy. A tak její ministerstvo, které převzala po Vladimíru Mlynářovi (US-DEU) ? ten jí dělá jako živnostník poradce ? vymyslelo, že se zkrátí lhůta, kdy nový kanál musí začít vysílat. Z celého jednoho roku na pouhý půlrok. Lze za 180 dnů postavit zcela novou televizi? To těžko. Podmínce logicky vyhovují jen stávající provozovatelé. Pro zajímavost: manželem Bérové je lobbista Severočeské uhelné společnosti Jan Dobrovský.

Připomeňme, že TV Nova představila před RRTV 17. května 2005 čtyři programy ? Nova film, Nova seriál, Nova sport, Nova news. Prima TV chce další kanál pro Prima klub, ovšem přes prostředníka ? společnost TP Pohoda, s.r.o. - do svého multiplexu může klidně umístit TV Pohoda a TV Aplaus. Česká televize naopak plánuje zařadit do multiplexu ČT24. Zlí jazykové tvrdí, že kanál narychlo vznikl z důvodu eliminace komerční konkurence. Slovenská finanční skupina J&T totiž plánuje postavit zcela nový zpravodajský český kanál Z1, a jsou i další zájemci. Veřejnoprávní televize si podle některých vyjádření brousí zuby i na konkurenční TA3 na Slovensku. Tu rovněž vlastní J&T.

Co TV Nova říká na licencování celých multiplexů? ?Chápeme tento návrh poslanců jako krok k nastolení opětného duálního systému vysílání,? řekla v nedávném rozhovoru Veronika Šmítková, tisková mluvčí televize z Barrandova. Spokojenost s Petrem Dvořákem, jakožto generálním ředitelem TV Nova, vyjádřil i v nejnovějším rozhovoru pro Hospodářské noviny prezident CME Robert E. Burke. Jako noví vlastníci Novy jsou s touto českou televizí a jejím vedením spokojeni: ?Tým bude dál pracovat pod ředitelem televize Petrem Dvořákem. Máme v Praze silného ředitele a jeho tým. Stávající management má naši důvěru.?

Naopak nelibost v legislativních návrzích vidí noví uchazeči o televizní vysílání, a už se ozvali. Konkrétně: Fero Fenič (společnost Febio - projekt Febio TV), Kateřina Fričová (společnost United Teleshop - projekt TOP TV2, společnost Coqua - projekt VIA), Martin Mrnka (První zpravodajská, a.s. ? projekt Z1), Jiří Balvín a Stanislav Holec (Stanice O, a.s., resp. Mafra, a.s. ? projekt Óčko).

Situace v mediálním zákulisí se stává čím dál tím více nepřehlednější. Je těžké odhadnout, kdo s kým hraje a kdo proti sobě. Je otázka, kdy se DVB-T se v ČR vůbec rozjede.

-15.6.2005-

Diskuze

Zatím žádné příspěvky
vložit příspěvek

Jméno:

Email:

Dotaz:


Pro odeslání dotazu vyplňte prosím písmena z obrázku:

řešení na  míru
Vyhledávání: