top
linie
adminúvod|kontakt|novinky|mapa serveru

Novinky a zajímavosti

Pravidelné vysílání ČT v digitálu a přerušení experimentu?

Česká televize (ČT) může spustit svůj multiplex v DVB-T, zároveň dochází ke konci experimentu ČRa. Bude tedy nějakou dobu na 25.k tma?

ČT dnes obdržela dokument od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), který vyhradil kmitočty sítě A pro vysílání programů České televize v rámci DVB-T s podmínkou, že zahájí vysílání do šesti měsíců od vydání rozhodnutí. V praxi to znamená, že ČT spustí řádné digitální vysílání do konce letošního nebo na záčátku příštího roku. Je to velký průlom v jednání ohledně spuštění řádného provozu DVB-T v České republice.

Česká televize bude využívat kmitočtovou síť A s největším pokrytím (více jak 70 procent území ČR), kterou budou provozovat České Radiokomunikace.

V současné době však dochází k převodu aktivit ČRa a.s. na firmu KTR Management a to znamená, že ČRa přijdou o možnost pokračování zkušebního vysílání DVB-T. Licence je totiž nepřevoditelná!
V úvahu přicházejí tři varianty -
1) ČT zahájí brzy řádné vysílání a ČRa tedy budou moci plynule přejít z experimentů na oficiální vysílání
2) ČRa přeruší stávající experiment do zahájení řádného provozu DVB-T
3) Rada pro rozhlasové a televizní vysílání odsouhlasí nového vlastníka jako nástupce ČRa.

"Pokud rozhodnutí poslanců a senátorů (pozn. o zvýšení koncesionářských poplatků) schválí prezident republiky, použije Česká televize získané finanční prostředky nejen na přípravu digitalizace vysílání, ale také na výrobu nových původních pořadů, a to zejména dramatických, vzdělávacích, dokumentárních a pořadů pro děti a mládež, které tvoří pilíř její tvorby. Bude také investovat do rozvoje technického a technologického," komentuje dnešní rozhodnutí Senátu generální ředitel ČT Jiří Janeček.

Povolení prozatím platí pouze pro současné celoplošné kanály ČT1 a ČT2. Předpokládá se však, že Česká televize rozšíří nabídku i o další programy. V současnosti jsou v plánu další minimálně dva programy. Po zpravodajském kanálu ČT24, který odstartoval v květnu letošního roku, chce ČT na přelomu roku spustit další program ČT4. Podle neoficiálních informací má jít o dokumentární kanál.

- 8.8.2005 -

Diskuze

Zatím žádné příspěvky
vložit příspěvek

Jméno:

Email:

Dotaz:


Pro odeslání dotazu vyplňte prosím písmena z obrázku:

řešení na  míru
Vyhledávání: